Читайте також: Оксана Дащаківська: Комітет Виборців України, громадянське суспільство та місцеве самоврядування в Україні
Польська версія цієї сторінки (клік) – polska wersja tej strony (kliknij)
Марцін Скубішевскі (Marcin Skubiszewski): Сьогодні маю приємність розмовляти з пані Оксаною Дащаківською, львів’янкою, яка перебуває в Польщі на запрошення Фундації імені Кристофа Скубішевського. Пані Дащаківська - кандидат наук з політології, працює в Львівському національному Університеті імені Івана Франка, а також є виконавчим директором Львівської обласної організації «Комітет Виборців України».
Скубішевскі: Які наслідки Помаранчевої Революції, що залишилося від неї?
Оксана Дащаківська: Помаранчева революція – надзвичайно болюча тема, напевно, надзвичайно болюча тема для українського суспільства. Я думаю, що так і повинно бути, бо за кожною революцією наступає розчарування в цій революції. І так ми маємо з Помаранчевою революцією. Дуже багато очікування було пов’язано з нею, багато надій покладено на цю революцію, дуже багато очікувань було від неї, але надзвичайно малі результати. Суспільство не відчуває їх, хоча я впевнена, що вони є, і ми їх відчуємо значно пізніше. На нинішній день багато хто, хоче говорити про Помаранчеву революцію, робить з неї бренд, гасло, з неї користають, і це стосується обох політичних сил. Мовляв: були виступи народу, але це нічого не дало, не можна допустити, щоб знов це повторилося. І це призводить до апатії в суспільстві, небажання втручатися в політичні процеси, які сьогодні відбуваються.
І все ж висновки Помаранчевої революції очевидні: по-перше, ми зрозуміли, що можна багато змінити мирним шляхом лише тому, що ми громадяни цієї держави і маємо свою громадянську позицію; по-друге, затверджено принцип верховенства права, розв’язання конфлікту стало можливим завдяки судовому рішенню, яким стало прийнятним в даних умовах (йдеться про так званий «третій тур» виборів Президента – було проведено переголосування); наступне – було зроблено спроби загальнонаціонального порозуміння усіх політичних сил, і тих, які отримали перемогу, і тих, які не виграли. Ці спроби порозуміння – надзвичайно важливий досвід для українського суспільства. На жаль, мушу сказати, що з нього не скористалися політичні еліти, і це призводить до апатії, до згортання демократичних процесів в середині держави.
Скубішевскі: 28 жовтня 2012 в Україні відбудуться вибори до Верховної Ради, до однопалатного парламенту. Чи можете описати політичну ситуацію на передодні цих виборів?
Дащаківська: У нас готуються до парламентських виборів, проблема є в тому, що знову змінили законодавство; мушу сказати, що в Україні ще жодні вибори не відбулися за тим самим законом, кожні наступні вибори відбуваються за новим законом. І цей раз також. У нас змінилася виборча система, ми будемо мати змішану, пропорційно-мажоритарну систему. По-новому треба готувати організаторів виборів (йдеться про виборчі комісії).
Якщо говорити в політичному контексті, то головний опонент партії регіонів перебуває в ув’язнені, а політична сила, яку очолювала Юлія Тимошенко втрачає рейтинг. Опозиція змушена об’єднуватися для участі у виборах, партія «Батьківщина» та «Фронт Змін» (лідер – Арсеній Яценюк) будуть об’єднуватися для участі у виборах, навіть виставляти єдиний партійний список. Якщо їм вдасться це зробити, то вони будуть доброю противагою Партії Регіонів. На сьогоднішній день Партія Регіонів демонструє падіння рейтингу, а опозиція поки що не демонструє зростання. Однак, офіційно виборча кампанія ще не почалася, за законом вона розпочнеться в серпні. Лише тоді можна провадити агітацію, очевидно це буде найгарячіша пора.
Комітет Виборців має застереження до виборчого закону. Є способи для маніпулювання результатами цих виборів. Водночас мусимо відзначити добре рішення прийняв Конститційний суд про заборону балотуватися і в партійному списку і мажоритарному окрузі; на нашу думку, це добре рішення. Сподіваємося, що буде добра воля для організації цих виборів, добра робота Центральної виборчої комісії, хоча не виключено, що округи можуть нарізатися під конкретних кандидатів, що буде спотворювати волевиявлення виборців. Ми будемо працювати на кожному етапі виборчого процесу і намагатися контролювати аби не можна було спотворювати волевиявлення громадян.
Багато застережень у експертів викликає фактор чемпіонату з футболу Євро – 2012. Це непередбачуваний фактор, який може мати місце. Після нього може бути або велике піднесення, що може спрацювати на користь партії Регіонів або ж велике розчарування, якщо не вдасться виступити добрим організатором, що також відобразиться на голосуванні. Крім того, я думаю, що багато політичних сил буде спекулювати на темі Євро 2012, використовувати його в передвиборчій пропаганді. Разом з тим, це буде такий час, коли більшість людей буде прикуто до телевізора, тоді можна буде нав’язувати виборцям певні позиції. Це також важко передбачити, експертам буде цікаво за цим спостерігати. Донедавна ще багато експертів говорило, що в зв’язку з цим фактором вибори взагалі можуть не відбутись, бо влада могла б цим скористатися. Однак мушу відзначити, що вибори і так вже відкладені, то переносити дату вдруге – велика небезпека для влади.
Скубішевскі: Дякую за опис ситуації в цілому. Давайте перейдемо до окремих питань, які є дуже важливими. Перше з них то є Юлія Тимошенко: чому вона перебуває в ув’язненні і яке то має політичне значення?
Przygotowujemy się do wyborów parlamentarnych, problem w tym, że po raz kolejny zostało zmienione prawo wyborcze; trzeba powiedzieć, że jak dotąd każde kolejne wybory organizowane są na podstawie nowego prawa wyborczego. Jest tak za każdym razem. Zmienia się u nas system wyborczy, będziemy teraz mieć system mieszany, proporcjonalno-większościowy. Trzeba od nowa przygotowywać organizatorów wyborów (mam na myśli komisje wyborcze).
Jeśli chodzi o kontekst polityczny, to Julia Tymoszenko, czyli główny przeciwnik Partii Regionów, jest w więzieniu, a siła polityczna, której przywodzi Julia Tymoszenko, traci poparcie. Opozycja musi pójść do wyborów zjednoczona, partie Батьківщина („Ojczyzna”) i Фронт Змін („Front Zmian” kierowany przez Arsenija Jaceniuka) staną do wyborów razem, wystawią nawet wspólną listę partyjną. Jeśli uda im się to zrobić, to będą stanowić dobrą przeciwwagę dla Partii Regionów. Obecnie poparcie dla Partii Regionów spada, ale poparcie dla opozycji nie rośnie. Jednak oficjalna kampania jeszcze się nie rozpoczęła, zgodnie z prawem rozpocznie się w sierpniu. Dopiero wtedy można będzie prowadzić akcje propagandowe, oczywiście będzie to gorący okres.
Komitet Wyborców Ukrainy ma zastrzeżenia do ordynacji wyborczej. Istnieją sposoby na manipulowanie wynikami tych wyborów. Z drugiej strony pamiętamy o decyzji Sądu Konstytucyjnego, która zabrania kandydować jednocześnie na liście partyjnej i w okręgu większościowym; uważamy, że jest dobra decyzja. Spodziewamy się, że będzie wola dobrej organizacji tych wyborów i że Centralna Komisja Wyborcza dobrze wykona swoją pracę. Nie wykluczamy jednak, że w przypadku poszczególnych kandydatów, w niektórych okręgach wola wyborców może zostać zniekształcona. Będziemy pracować na każdym etapie procesu wyborczego i będziemy starali się pilnować, aby zniekształcenie woli wyborców nie było możliwe.
Wiele zastrzeżeń ze strony ekspertów wynika z piłkarskiego Euro 2012. To jest czynnik nieprzewidywalny, który może wpłynąć na sytuację. Może wystąpić wielki entuzjazm, który będzie działać na korzyść Partii Regionów, lub też wielkie rozczarowanie, gdyby organizacja nie okazała się dobra; to wpłynie na wyniki wyborów. Ponadto myślę, że wiele sił politycznych będzie rozgrywać temat Euro 2012, użyje go w propagandzie wyborczej. Większość ludzi będzie wtedy przykuta do telewizora, będzie więc można wpychac wyborcom różne rzeczy. Trudno coś przewidzieć, eksperci będą mieli co obserwować. Do niedawna wielu ekspertów mówiło, że z powodu tego czynnika wybory nie powinny odbywać się [28 października], gdyż ta data jest zbyt korzystna dla władzy. Trzeba jednak pamiętać, że wybory już były przekładane, ich ponowne przełożenie na późniejszą datę byłoby bardzo niebezpieczne dla władz.
Скубішевскі: Чому Юлія Тимошенко перебуває в ув’язненні і яке це має політичне значення?
Дащаківська: Тимошенко перебуває в ув’язненні згідно з рішенням суду. На жаль, наш кримінальний кодекс, який дістався нам у спадок з Радянського Союзу, передбачає таку можливість. Звинувачення їй в перевищенні службових повноважень, бо вона підписала дуже невигідні газові угоди з Російською Федерацією, і це погано відображається на державному бюджеті. В багатьох демократичних державах не має такої статті. Це звісно має політичні наслідки, адже вона донедавна була головним конкурентом Віктора Януковича – чинного Президента України. Вона могла здобути перевагу на виборах до парламенту. Партія «Батьківщина» є дуже залежна від Ю.Тимошенко, вона – сильний лідер, члени партії гуртувалися навколо її особи. Коли її ув’язнили – рейтинг політичної партії почав потроху знижуватися. Окрім того, судовий процес негативно впливає і на імідж Ю.Тимошенко, бо влада нав’язує їй характеристики економічного злочинця. Вона хоч і не суттєво, але відображається на громадській думці.
Сам прецедент є дуже небезпечним, адже це перший раз в Україні засуджено опозицію. Політичні передумови, політичні чинники цього є очевидними. Навіть після Помаранчевої революції не було ув’язнено Януковича чи інших, хто фальсифікував вибори (голова Центральної Виборчої Комісії, наприклад). Вони залишилися з тим, що вони мали, їх так не притіняли. Влада нинішня буде боятися віддати владу, бо добре розуміє, що її теж є за що посадити. І це досить болючим для суспільства, це небезпека як для цих виборів так і для наступних. Бо влада нинішня неготова віддати владу в таких умовах.
Скубішевскі: Дякую дуже. На цей раз хотів запитати іншу річ, яка важлива,хоча не завжди про неї думаємо, але то так само важливо, як і питання законності виборів чи, як у екстремальному випадку відтермінування виборів; чи не могли Ви описати, яка виборча система в Україні.
Дащаківська: Як я вже казала, жодні вибори не відбулися за одним і тим же законом. У нас була мажоритарна виборча система, потім змішана пропорційно-мажоритарна, потім пропорційна зі закритими партійними списками, тепер знову змішана. В 2002 році, коли у нас була змішана виборча система, ми мали цікаву ситуацію – коли партія «Наша Україна» та Блок Юлії Тимошенко, що була на той момент в опозиції отримала більшість депутатів, однак більшість в парламенті сформувати так і не змогла. Так як депутати, які пройшли в округах, залякані або перекуплені владою, вступали в провладну фракцію «За Єдину Україну». І тоді ми мали досить нестабільний парламент, депутати змінювали свою партійну приналежність, залежно від голосування, і не можна було сказати, хто ж є відповідальним за стан справ в державі. Такий нестабільний парламент також відобразився на Помаранчевій революції. Тому було змінено виборчу систему на пропорційну, бо вважалося, головним аргументом було те, партії будуть нести відповідальність і зможуть побудувати стабільний парламент;що в так буде краще формувати більшість, визначати відповідального. Тому громадяни голосували за партію. Однак, це також не відобразилося на ефективності парламенту. Виявилося, що партії одноосібно не можуть формувати уряд, потребують партію-партнера, а партнери теж виявилися нестабільними. Проблеми накопичувалися. Завдяки пропорційній системі втратився зв'язок між виборцями і депутатами, бо ми голосували не за особу, часто навіть не знали осіб включених до списку партій, в кращому випадку знаємо першу п’ятірку списку. Тому питання зміни виборчої системи знову виникло, і це раз ми повертаємося до змішаної системи. Я побоююся, що це матиме ті самі наслідки як і в 2002 році, коли у виборчих округах виграються вибори мільйонери, які можуть вкласти багато грошей або просто купити голоси виборців, що також можливе в нашій ситуації. Такі люди будуть захищати свої бізнес-інтереси, але не будуть мати жодної політичної позиції.
Контекст введення змін змішаної виборчої системи ще раз засвідчив, що у нас немає дискусії про стратегію розвитку держави. Влада буде говорити про безпеку, цілісність України, опозиція буде говорити про права, про тих, хто сидить в тюрмі. Але не буде жодної дискусії про Україну, її громадян, про те куди ми повинні рухатись. Введення мажоритарної складової також цьому не сприяє. В новообраному парламенті ми будемо мати проблеми з формуванням уряду, коаліції, опозиції. І складно буде сформувати дієздатний відповідальний уряд. Як перевага мажоритарної складової, я сподіваюся, що по мажоритарних округах, зокрема у Львівській області, пройдуть політики нового рівня, які не були ще при владі, які працюватимуть з виборцями не в товарно-грошових відносинах. Маю надію, що декілька депутатів нового кшталту матимуть місце в парламенті.
Також дуже надіюся, що наші виборців вже зрозуміли, що не варто продавати свій голос. І це збільшує шанси на нову якість парламенту.
Повернутися до інтерв'ю з Оксаною Дащаківською на відео
Читайте також: Оксана Дащаківська: Комітет Виборців України, громадянське суспільство та місцеве самоврядування в Україні
Польська версія цієї сторінки (клік) – polska wersja tej strony (kliknij)
Kontakt do redaktora serwisu: mm@skubi.net
Kolejne teksty: Jeśli chcesz być informowany o nowych tekstach, możesz
|
Передрук цього тексту: запрошую до передруків, як в друкованому вигляді так і в інтернеті за умов посилання на сайт, написання ім’я автора та повідомлення про передрук (електронною поштою або на форумі).