Tweet   Blogi Polityczne      

Комітет Виборців України, громадянське суспільство та місцеве самоврядування в Україні

Amber Gold i piramidy finansowe część Iczęść II

З Оксаною Дащаківською розмовляє Марцін Скубішевскі

Розмову записана 28 квітня, опублікована 23 вересня 2012

Читайте також: Оксана Дащаківська про політичну ситуацію в Україні

Польська версія цієї сторінки (клік) – polska wersja tej strony (kliknij)


Марцін Скубішевскі (Marcin Skubiszewski): Маю приємність розмовляти з пані Оксаною Дащаківською, львів’янкою, яка перебуває в Польщі на запрошення Фундації імені Кристофа Скубішевського. Пані Дащаківська - кандидат наук з політології, працює в Львівському національному Університеті імені Івана Франка, а також є виконавчим директором Львівської обласної організації «Комітет Виборців України».

Про «Комітет Виборців України»

Скубішевскі: Розкажіть про свою організацію «Комітет Виборців України».

Дащаківська: «Комітет виборців України» - незалежна громадська організація, метою якої є проведення демократичних виборів в Україні, дотримання стандартів виборів, донесення цих стандартів, показуємо як їх можна реалізувати. А також це захист виборчих прав громадян, це тих, хто голосує і тих, хто хоче балотуватися на виборах. Ми не обмежуємося виключно виборами, ми допомагаємо виборцями у їх відносинах з органами державними влади та вибраними органами. Підтримуємо зв'язок між виборцями та владою.

Скубішевскі: На скільки великою є Ваша організація? Який її бюджет? Як багато членів вона має?

Дащаківська: «Комітет Виборців України» має досить значну історії, організації вже близько 20 років. Ми маємо добру структуру, маємо представництво у всіх областях, маємо навіть районні відділи (Не кожна партія може похвалитися такою структурою). Маємо велику кількість активістів, які працюють з організацією, приблизно по 50 людей в кожній області, однак на період виборчого процесу кількість активістів зростає. Ми не маємо фіксованого членства. Однак, маємо достатньо багато людей, щоб виконувати місію організації.

Якщо говори про бюджет, то, як правило, це волонтерська праця. Але разом з тим користаємося з Фондів Європейського Союзу, Американських фондів. Сьогодні, на жаль, кошти з цих фондів досить обмежені. Однак, ми реалізовуємо власну місію.

Скубішевскі: Яку роль відіграє «Комітет виборців України» в демократизації України, в організації справедливих виборів, а якщо говорити більш песимістично, то як запобігаєте повороту до диктатури?

Дащаківська: «Комітет Виборців України» відіграє значну роль в проведенні демократичних виборів, і з цим можуть погодитися всі політики і громадяни. Наша організація привнесла демократичні стандарти виборів, показала, як їх треба реалізовувати. Це стосується і принципів виборів і організації голосування. Ми навчаємо виборчі комісії як організовувати вибори. Багато процедур зроблено публічними.

Також наша робота – це просвітницькі компанії для виборців. Ми навчаємо виборців, що ніхто не може перевірити як вони проголосували. Це також мобілізаційні кампанії – ми закликаємо виборців брати участь у виборах.

Ми багато працюємо над моніторингом органів влади, парламенту, місцевого самоврядування. Зараз багато працюємо з органами місцевого самоврядування аби вони прийняли та дотримувались стандартів «належного врядування» (good governance): публічність, відкритість тощо. В 2006 році ми, напевно, перші, хто порушив питання оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування.

Скубішевскі: Роль Комітету виборців не обмежується виборами, але це розбудова громадянського відкритого суспільства.

Дащаківська: Так. Ми захищаємо права виборців. А вони не обмежується лише виборчим процесом, виборець повинен вміти достукатись до того, кого він обрав. І ми допомагаємо в цьому.

Скубішевскі: Чи Комітет Виборців повязний з якоюсь партією чи політичним рухом формально чи неформально?

Дащаківська: Комітет виборців – позапартійна структура. Неможливо в нинішній час не бути пов’язаним з політичними партіями, але ми зв’язані однаковою мірою з усіма політичними партіями. Рівною мірою консультуємо всі політичні партії. Разом з тим ми не підтримуємо жодну з них.

Про громадські організації

Скубішевскі: Чи могли б Ви дещо ширше розповісти про роль громадських організацій загалом і у політичному житті?

Дащаківська: Роль і значення громадських організацій змінювалося. Але вже з 2006 року рівень довіри до громадських організацій значно вищий, ніж до політичний партій. Нині лише 3% громадян довіряють політичним партіям, коли громадським організаціям – понад 30%. Це пов’язано з тим, що по-перше, громадські організації не такі популістські як політичні партії, результати їхньої праці видно. По-друге, вони не прив’язані до політичних лідерів. По-третє, вони не змінюють свою місію, і це породжує довіру. І з цього почали користати політичні партії. Розуміючи, що їм не довіряють громадяни, почали створювати громадські ініціативи, громадські організації, які працюють з цими політичними партіями. Громадські організації стали виборчою технологією. Я побоююся, що це може відобразитися на довіри до всіх громадських організацій.

Громадські організації мають багато ініціатив, з яких користає і влада і опозиція, і від цього виграє наше суспільство. Це зокрема, законопроекти щодо публічних консультацій, введення інструменту громадських слухань тощо.

Вплив громадських організацій достатньо великий.

Політичні партії досить часто дивляться на громадські організації як на кадровий резерв. Громадські організації з чітко визначеною місію формують середовище експертів, які добре аналізують процеси в різних галузях. Нині нормою вважається те, що молодий фахівець перший досвід здобуває в громадській організації, а потім вже працює в інших структурах.

Громадські організації формують думку експертів, і це дуже важливо.

Про місцеве самоврядування

Скубішевскі: Чи могли б Ви розповісти про функціонування місцевого самоврядування в Україні?

Дащаківська: Місцеве самоврядування в Україні має також багато проблем, як і все в нашій системі. Головне те, що від початку існування нашої політичної системи в нас постійно встановлюється баланс влад, в нас нема сталої рівноваги між ключовими політичними інститутами – Президент, парламент, уряд. Влада між ними постійно перерозподіляється і це відображається у Конституції України. У 2004 році ми мали зміни до Конституції, з приходом до влади В. Януковича ці зміни скасовано, і зараз ми маємо нову стару Конституцію. І постійно порушується питання про те, що слід писати нову Конституцію, бо ця не відповідає політичним реаліям. І місцеве самоврядування постійно є заручником цього перерозподілу влади, інтересів. Це тому, що уряд втілює вищу виконавчу владу, то Президент, а це відображається на структурі місцевого самоврядування. Це змінює систему централізації влади.

Разом з тим, місцеве самоврядування має свої власні проблеми, що пов’язано також з ще радянським спадком. В нас немає чіткого розуміння, що таке територіальна громада, рівнів місцевого самоврядування.

Інша проблема, що близько 80% територіальних громад є дотаційними, вони не можуть існувати на власні кошти. Звідси питання – може варто укріплювати територіальні громади аби вони могли самі себе утримувати. Якщо ми маємо такий дотаційний характер місцевого самоврядування, це значна централізація самоврядування, серйозний вплив на нього має столиця виконавча влада. Жодне місто чи село не може самостійно сформувати бюджет, самостійно визначити в які напрямки варто вкладати гроші, як розпоряджатися бюджетом.

Комітет Виборців разом з іншими громадськими організаціями працює активно над тим, щоб залучати громадян до місцевого самоврядування. Це дає незначні результати, але вони є. Ми думаємо, що з залученням громадян буде зростати і якість місцевого самоврядування.

Зміни в системі місцевого самоврядування будуть залежати від багатьох факторів, зокрема і в першу чергу від наявності політичної волі щось змінювати. На часі є зміна системи місцевого самоврядування, зміна фінансування місцевого самоврядування. На мою думку, органи місцевого самоврядування повинні отримати більше повноважень. Нині час на вирішення цих проблем, однак не знаю чи це на часі для політиків.

Скубішевскі: Дуже дякую за відповідь.

Читайте також: Оксана Дащаківська про політичну ситуацію в Україні

Польська версія цієї сторінки (клік) – polska wersja tej strony (kliknij)

Повернутися до інтерв'ю з Оксаною Дащаківською на відео

Kontakt do redaktora serwisu: mm@skubi.net

Kolejne teksty: Jeśli chcesz być informowany o nowych tekstach, możesz

  • wysłać maila (nawet pustego) do notify@skubi.net (Twój adres pozostanie wyłącznie do wiadomości redaktora serwisu, wyłącznie w celu powiadamiania o nowych tekstach)
  • albo, jeśli wolisz, możesz używać RSS RSS lub obserwować (follow) na Twitterze .

Передрук цього тексту: запрошую до передруків, як в друкованому вигляді так і в інтернеті за умов посилання на сайт, написання ім’я автора та повідомлення про передрук (електронною поштою або на форумі).

Blogi Polityczne